Ανάλυση Βιομοριακών Δεδομένων Ευρείας Κλίμακας

Ναι

Μεταβλητές, τελεστές και δεδομένα. Τύποι και πλαίσια δεδομένων. Παράγοντες και χειρισμοί συνόλων. Γραφικές παραστάσεις. Μηχανική μάθηση. Επεξεργασία γενομικών δεδομένων. Σχολιασμός και οπτικοποίηση βιολογικών δεδομένων. Στατιστική ανάλυση δεδομένων omics. Θεωρία γράφων και δίκτυα. Άλλες περιπτώσεις δεδομένων ευρείας κλίμακας.

Είσοδος και έξοδος δεδομένων στην R. Συλλογή και επεξεργασία βιολογικών δεδομένων. Χρήση Bioconductor. Συσταδοποίηση και ταξινόμηση. Βιολογικά δίκτυα. Ανάλυση διαφορικής έκφρασης γονιδίων. Ανάλυση εμπλουτισμού συνόλου γονιδίων. Πακέτο λογισμικού Tuxedo.

Εμβάθυνση των φοιτητών σε σύγχρονες έννοιες και εργαλεία της Βιοπληροφορικής καθώς και καλύτερη κατανόηση της δομής και της ανάλυσης των δεδομένων που παράγονται από πειράματα μικροσυστοιχιών και αλληλουχιτών επόμενης γενιάς. Επίσης εκμάθηση της γλώσσας R και ειδικότερα της πλατφόρμας Bioconductor που αποτελεί σημαντικό εργαλείο ανάπτυξης προγραμμάτων στο χώρο.

• Παραγωγή νέων ερευνητικών ιδεών

• Εργαστηριακή Άσκηση: 24
  • Ατομική εργασία: 16
  • Μελέτη θεωρίας: 13