iGEM Ioannina | Ενημέρωση για τη δράση “Learn, Create, Involve”

Στις 22 Μαΐου η ομάδα iGEM IOANNINA 2024 διοργάνωσε την εκδήλωση “Learn, Create, Involve” στην Αίθουσα Αρχιεπισκόπου Σπυρίδωνος στην Ακαδημία με σκοπό την εξοικείωση των μαθητών της δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης με τις επιστήμες ζωής και τη δράση της ομάδας.

Στα πλαίσια της εκδήλωσης, περίπου 170 μαθητές από 5 γυμνάσια των Ιωαννίνων, παρακολούθησαν ομιλίες των φοιτητών-μελών της ομάδας αλλά και των καθηγητών του ΒΕΤ κυρίου Π. Μαραγκού και κυρίας Λ.Β. Ανδρέου.

Ακόμη, συμμετείχαν σε διάφορες δραστηριότητες και διαγωνισμούς, με τους μαθητές που διακρίθηκαν να κερδίζουν πλούσια δώρα. Booth επιστημών ζωής, εργαστήριο μικροσκοπίας, γωνιά βιβλίων εκλαϊκευμένης επιστήμης, live βιντεοπαιχνίδι γνώσεων KAHOOT, live stream giveaway, ήταν μερικές μόνο από τις δράσεις με τις οποίες αλληλεπίδρασαν οι μαθητές, ώστε να γνωρίσουν τη διασκεδαστική και δημιουργική πλευρά της επιστήμης και διεπιστημονικότητας!

Η ομάδα iGEM Ioannina ευχαριστεί ιδιαίτερα τον Σεβασμιότατο κ.κ. Μάξιμο για την παραχώρηση του χώρου, την εταιρία “WebSupplies” για τα τεχνολογικά δώρα που μας παρείχαν, το ζαχαροπλαστείο “Διεθνές” και τα “Goody’s Burger House” για τον μπουφέ, το τυπογραφείο “Print and More” και το κέντρο αισθητικής “Art & Beauty by Evdokia Kormakopoulou” για τις αφίσες και τα banners. Τέλος, η ομάδα ευχαριστεί θερμά όλους τους εθελοντές για την πολύτιμη βοήθειά τους στη στελέχωση της ημερίδας.