Καλλιόπη Στάρα

Δευτέρα, 05 Νοεμβρίου 2018 10:16

Πολιτισμική Οικολογία

Οι σημειώσεις από τις ως τώρα διαλέξεις καθώς και οι οδηγίες για την εκπόνηση της πρώτης εργασίας έχουν αναρτηθεί στη σελίδα του μαθήματαος στο ecourse. Οι πρώτες εργασίες θα παρουσιαστούν στο μάθημα της Παρασκευής 9/11/2018.

Τετάρτη, 31 Οκτωβρίου 2018 11:17

Πολιτισμική Οικολογία

Την Παρασκευή 2 Νοεμβρίου (12:00-15::00) στο μάθημα θα δοθούν οδηγίες για την εκπόνηση της πρώτης εργασίας-παρουσίασης. Η παρουσία όσων το έχουν επιλέξει κρίνεται απαραίτητη.

Το κατ' επιλογή μάθημα «ΠΟΛΙΤΙΣΜΙΚΗ ΟΙΚΟΛΟΓΙΑ» για τους φοιτητές του τμήματος ΒΕΤ, θα γίνεται κάθε Παρασκευή (ώρα 12.00-15.00), στην αίθουσα Β του κτιρίου του τμήματος ΒΕΤ. Το εναρκτήριο μάθημα θα γίνει την Παρασκευή, 19-10-2018. Η παρουσία στο μάθημα είναι υποχρεωτική. Για τυχόν διευκρινήσεις επικοινωνήστε με τη διδάσκουσα: Καλλιόπη Στάρα Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Η Πολιτεία των πουλιών

Μια έκθεση με θέμα τα πουλιά που ζουν στην Ελλάδα. Πουλιά ενδημικά και μεταναστευτικά , απειλούμενα και κοινά . Ακουαρέλες , τέμπερες, ακρυλικά , χρωματιστά και όχι μόνομολύβια είναι τα αγαπημένα υλικά των ζωγράφων.

Οι καλλιτέχνες Χάρης Κουρουζίδης και Αποστόλης Χολέβας, με διαφορετικές διαδρομές και βιώματα, μας καλούν να συνομιλήσουμε με τα έργα τους και να διακρίνουμε μέσα στονμαγικό χώρο της ετεροπροσέγγισης εκείνα τα στοιχεία που συνθέτουν την ανάμνηση της Νεφελοκοκκυγίας, της ιδανικής πολιτείας που έφτιαξαν κάποτε τα πουλιά στα σύννεφα, όπως την φαντάστηκε ο Αριστοφάνης στους «Ορνιθες», αναζητώντας, ανάμεσα στον κόσμο των ανθρώπων και σ’ αυτών των θεών, «μια ευτυχία άπιαστη».

Διάρκεια έκθεσης: 3 - 23 Φεβρουαρίου 2018

Μπαρ «Θυμωμένο Πορτραίτο»

Καποδιστρίου 20, Ιωάννινα | Τηλ.  26510 68550

Εγκαίνια

Σάββατο, 3 Φεβρουαρίου, Ώρα 20:00

Παράλληλη δράση: Φωτογραφική Παρουσίαση «Τα πουλιά της Ηπείρου» από τον Νίκο Μπούκα

Συνδιοργάνωση:

Ελληνική Ορνιθολογική Εταιρεία

Σύλλογος Προστασίας Περιβάλλοντος Ιωαννίνων

Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων – Τμήμα Βιολογικών Εφαρμογών και Τεχνολογιών, Εργαστήριο Οικολογίας

Plegadis – Εταιρεία Οικοπεριηγήσεων

Τετάρτη, 22 Νοεμβρίου 2017 09:02

Πολιτισμική Οικολογία

Σας υπενθυμίζω ότι αυτή την Παρασκευή (24/11) το μάθημά μας ξεκινά στις 14:00 λόγω υποχρεώσεων κάποιων από τους συμμετέχοντες.

Η ώρα του μαθήματος Πολιτισμική Οικολογία θα αλλάζει κάθε φορά που θα συμπίπτει με το μάθημα "Υδρόβιοι μικροοργανισμοί". Όλα τα μαθήματα λοιπόν του Νοεμβρίου (3/11, 10/11, 24/11) θα πραγματοποιηθούν 15:00-18:00.

Το κατ' επιλογή μάθημα «ΠΟΛΙΤΙΣΜΙΚΗ ΟΙΚΟΛΟΓΙΑ» για τους φοιτητές του τμήματος ΒΕΤ, θα γίνεται κάθε Παρασκευή (ώρα 12.00-15.00 στην αίθουσα Β του κτιρίου του τμήματος ΒΕΤ). Το εναρκτήριο μάθημα θα γίνει την Παρασκευή, 20-10-17. Η παρουσία στο μάθημα είναι υποχρεωτική. Για τυχόν διευκρινήσεις επικοινωνήστε με τη διδάσκουσα: Καλλιόπη Στάρα Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Δευτέρα, 06 Φεβρουαρίου 2017 08:28

Πολιτισμική Οικολογία

Οι εξατάσεις στο μάθημα θα πραγματοποιηθούν αύριο (7/2/2017)  και ώρα 17:00 στην ίδια αίθουσα όπου πραγματοποιήθηκαν και τα μαθήματα.

Τετάρτη, 30 Νοεμβρίου 2016 12:41

Πολιτισμική Οικολογία

Παρακαλούνται όσοι/ες φοιτητές/φοιτήτριες έχουν δηλώσει το μάθημα αλλά δεν μπορούν να το παρακολουθήσουν λόγω της ημέρας και ώρας και θα επιθυμούσαν αυτό να πραγματοποιείται κάθε Δευτέρα 14:00 -17:00 να επικοινωνήσουν με τη διδάσκουσα  στο Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.  ως την Παρασκευή 2/12/2016 στις 10:00.

Αυτή την Παρασκευή το μάθημα θα πραγματοποιηθεί κανονικά.

Δευτέρα, 28 Νοεμβρίου 2016 12:04

Πολιτισμική Οικολογία

Η τελευταία διάλεξη στο Μάθημα "Πολιτισμική Οικολογία" ήταν αφιερωμένη στην Εθνοβοτανική. Όσοι και όσες απουσιάζατε παρακαλείσθε να ετοιμάσετε μια σύντομη παρουσίαση (ppp, διάρκεια παρουσίασης 5-6 λεπτά) για την ιστορία ενός φυτού. Η εργασία θα πρέπει να περιέχει πληροφορίες για τα παρακάτω:  1)Ταυτότητα, επιστημονικό όνομα, γεωγραφική κατανομή, 2) Πολιτισμική αξία (χρήσεις, τελετουργίες…..), 3) Ιστορία, 4) Καθεστώς διατήρησης και απειλές, 5)Τρόποι διαχείρισης και διατήρησης. Αν υπάρχουν απορίες παρακαλώ επικοινωνείστε μαζί μου, οι εργασίες θα παρουσιαστούν στο μάθημα την Παρασκευή 2/12/2016