Νικόλαο Μάρκο

Το Εργαστήριο Οικολογίας του Τμήματος Βιολογικών Εφαρμογών και Τεχνολογιών, στο πλαίσιο του προγράμματος «INCREdible- Δίκτυα Καινοτομίας για τον φελλό, το ρετσίνι και τα εδώδιμα μη ξυλώδη Δασικά Προϊόντα της Μεσογειακής Λεκάνης», διοργανώνει στις 6 και 7 Ιουνίου 2019 διαπεριφερειακό σεμινάριο με τίτλο «Αρωματικά και φαρμακευτικά φυτά: Από την πρόκληση της δικτύωσης, στις δυνατότητες της αγοράς».

Οι εργασίες της πρώτης ημέρας (6/6) θα πραγματοποιηθούν στην πόλη των Ιωαννίνων και θα περιλαμβάνουν εισηγήσεις από επιστήμονες και επαγγελματίες που δραστηριοποιούνται στον τομέα των αρωματικών και φαρμακευτικών φυτών, ενώ κατά την δεύτερη μέρα (7/6) θα πραγματοποιηθεί εκδρομή πεδίου, κατά την οποία οι συμμετέχοντες θα επισκεφθούν μια καλλιέργεια αρωματικών-φαρμακευτικών φυτών και στην συνέχεια θα παρακολουθήσουν επίδειξη απόσταξης αιθέριων ελαίων.

Περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να βρείτε στον παρακάτω σύνδεσμο και στα επισυναπτόμενα αρχεία.

Δευτέρα, 11 Φεβρουαρίου 2019 14:01

Οικοφυσιολογία Μεσογειακών Φυτών

Η έναρξη του μαθήματος "Οικοφυσιολογία Μεσογειακών Φυτών' θα πραγματοποιηθεί την Πέμπτη 14/2, σύμφωνα με το πρόγραμμα.

Πέμπτη, 31 Μαΐου 2018 16:29

Πρόσκληση σε ανοιχτή διάλεξη

Την Δευτέρα 4/6/2018 και ώρα 18:00 στην αίθουσα Α’ του νέου κτιρίου του Τμήματος Β.Ε.Τ., θα πραγματοποιηθεί διάλεξη με τίτλο «Οι βοτανικές συλλογές (herbaria) και η αξία τους – η περίπτωση της Ηπείρου». Κεντρικός ομιλητής θα είναι ο κ. Θεόδωρος Χήτος, σ. γεωπόνος, ο οποίος θα παρουσιάσει την προσωπική του βοτανική συλλογή. Η διάλεξη είναι ανοιχτή για όλους τους ενδιαφερόμενους.

Δευτέρα, 12 Μαρτίου 2018 15:35

Οικοφυσιολογία Μεσογειακών Φυτών

Οι φοιτητές που θα παρακολουθήσουν το μάθημα επιλογής "Οικοφυσιολογία Μεσογειακών Φυτών" παρακαλούνται να προσέλθουν την Πέμπτη 15/3 στις 16:00 στην Αίθουσα Α' του νέου κτιρίου, σύμφωνα με το πρόγραμμα.

Τα αποτελέσματα που ανακοινώνονται αφορούν την επίδοση στις γραπτές εξετάσεις. Ο τελικός βαθμός θα προκύψει από την ενσωμάτωση της βαθμολογίας των εργαστηριακών ασκήσεων.

Τρίτη, 13 Σεπτεμβρίου 2016 10:08

Ανατομία και Μορφολογία Φυτών

Οι φοιτητές με Α.Μ. 1192 και 1352 να επικοινωνήσουν άμεσα με τον διδάσκοντα.

Τετάρτη, 06 Ιουλίου 2016 11:39

Ανατομία και Μορφολογία Φυτών

Οι βαθμοί των εξετάσεων του Ιουνίου για τους επί πτυχίω φοιτητές είναι αναρτημένοι στο Εργαστήριο Βοτανικής.

Παρασκευή, 17 Ιουνίου 2016 12:30

Εργαστήριο Φυσιολογίας Φυτών

Οι βαθμοί που αφορούν τις εργαστηριακές ασκήσεις του μαθήματος είναι αναρτημένοι στον πίνακα ανακοινώσεων του Εργαστηρίου Βοτανικής.

Οι επί πτυχίω φοιτητές που θα συμμετάσχουν στην εξέταση του μαθήματος "Ανατομία και Μορφολογία Φυτών" να προσέλθουν στον χώρο του Εργαστηρίου Βοτανικής την Τετάρτη 8/6 και ώρα 11:00 για ενδεχόμενες απορίες - διευκρινήσεις σχετικά με το μάθημα.

Η προγραμματισμένη αναπλήρωση του εργαστηρίου για την Δευτέρα 23/5 θα πραγματοποιηθεί κατά τις ώρες 14:00-17:00, αντί για τις 12:00-15:00 που είχε αρχικά ανακοινωθεί.