Αικατερίνη Ψαρροπούλου

Παρασκευή, 15 Δεκεμβρίου 2017 18:55

Βιολογία και Κοινωνία - Βιοηθική

Στις ανακοινώσεις που λαμβάνω πρόσεξα ότι την επόμενη Τετάρτη θα έχει την διάλεξη αυτή σε ζωντανή μετάδοση (7-9μμ) https://diavlos.grnet.gr/event/e991

Στέλνω τον σύνδεσμο για όσους φοιτητές τυχόν ενδιαφέρονται

Πέμπτη, 14 Δεκεμβρίου 2017 15:58

ΝΔ&Σ Αποτελεσματα 2ου τεστ

Εχουν αναρτηθεί στο e-course

Σας στέλνω νεώτερη ανακοίνωση που περιέχει το πρόγραμμα. [υπενθυμίζω η συμμετοχή φοιτητών είναι δωρεάν]

Επίσης ας γνωρίζετε τα εξής

-Το ECNP session είναι δωρεάν και αφορά όλους (δείτε πρόγραμμα επίσης)

-Τέλος, το Σάββατο 9 Δεκεμβρίου στις 21:30 θα διοργανώσουμε το πάρτυ του συνεδρίου σε ένα club πίσω από το Χίλτον (παλιό Νόστος) με live dance music (80’s-90’s). Η είσοδος θα είναι 5 ευρώ και τα έσοδα θα συμβάλουν στην επιτυχία της συγκεκριμένης εκδήλωσης, αλλά και του συνεδρίου. Παρακαλούμε ενημερώστε τους συνεργάτες, αλλά και άλλους φίλους σας! Θα ακολουθήσει σύντομα άλλο μαιλ με όλες τις λεπτομέρειες.

Αναβάλλεται το σημερινό μάθημα λόγω ασθένειας της διδάσκουσας

Η παρουσίαση της Πτυχιακής που έγινε με την επίβλεψη της Αναπλ. Καθηγήτριας κας Κ. Αντωνίου, με τίτλο "Ρύθμιση της ψυχοδιεγερτικής δράσης της κοκαΐνης από το σύστημα των κανναβινοειδών" θα γίνει την Πέμπτη 30 Οκτωβρίου στις 13:00 στην αίθουσα 4

Παρασκευή, 10 Οκτωβρίου 2014 16:42

Φυσιολογία Ζώων Ι - Εργασίες

Την Τρίτη 14/10 και στην ώρα του μαθήματος (10-11) θα γίνει ενημέρωση των φοιτητών για την έννοια της Λογοκλοπής (Plagiarism) και για τις εξαμηνιαίες εργασίας στο μάθημα (θεματολογία, οδηγίες, βαθμολόγηση). Η ώρα αυτή αντιπροσωπεύει την έναρξη των εργαστηριακών υποχρεώσεων και η παρουσίες είναι υποχρεωτικές.

Τρίτη, 16 Σεπτεμβρίου 2014 18:30

Επικοινωνία

Καλείται η φοιτήτρια με ΑΜ 1170 να επικοινωνήσει με την κα Ψαρροπούλου το συντομότερο (-7345)

Παρασκευή, 29 Αυγούστου 2014 13:58

Εξετάσεις Φυσιολογίας Ζώων Ι και ΙΙ

Οι φοιτητές που επιθυμούν να εξεταστούν στα μαθήματα Φυσιολογία Ζώων Ι και ΙΙ παρακαλούνται να το δηλώσουν στέλνοντας e-mail στις διευθύνσεις

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.  για την Φυσιολογία Ι και

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.  για την Φυσιολογία ΙΙ

από τώρα μέχρι και 2 ημέρες πριν κάθε εξέταση (δηλ. 2 Σεπτ. για την Φυσιολ. Ι και 6 Σεπτ. για την Φυσιολ. ΙΙ). Πρέπει να στείλετε ένα μήνυμα ανά μάθημα και ανά φοιτητή γράφοντας στον τίτλο το όνοματεπώνυμό σας.

Προς ενημέρωση σας:

Χρηματοδοτούμενες θέσεις Υποψηφίων Διδακτόρων στο Εργαστήριο Βιοχημείας του Τμήματος Ιατρικης του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας στη Λάρισα.

Το Εργαστήριο Βιοχημείας του Τμήματος Ιατρικής του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας (http://www.med.uth.gr/biochemistry/index.html ) προσκαλεί αιτήσεις ενδιαφέροντος για εκπόνηση Διδακτορικής Διατριβής στα πλαίσια χρηματοδοτούμενου Ερευνητικού Προγράμματος της Δράσης Αριστεία ΙΙ με θέμα:

"Στόχευση των επαγόμενων από την υποξία μεταγραφικών παραγόντων HIF στη φλεγμονή και τον καρκίνο".

Οι ενδιαφερόμενοι πρέπει να είναι πτυχιούχοι Α.Ε.Ι. και κάτοχοι Μ.Δ.Ε. ή απόφοιτοι Τμήματος τουλάχιστον πενταετούς διάρκειας φοίτησης με αντικείμενα σπουδών και ερευνητική εμπειρία συναφή με Βιοχημεία, Μοριακή & Κυτταρική Βιολογία και το παραπάνω θέμα. Η  διάρκεια έμμισθης απασχόλησης των υποψηφίων που θα επιλεγούν θα είναι 12-18 μήνες με πιθανότητα ανανέωσης.

Παρακαλούνται οι ενδιαφερόμενοι να αποστείλουν ηλεκτρονικά επιστολή εκδήλωσης ενδιαφέροντος, αναλυτικό βιογραφικό σημείωμα και στοιχεία επικοινωνίας δύο ατόμων που μπορούν  να προσφέρουν ακαδημαϊκές συστάσεις στον Επιστημονικό Υπεύθυνο του Προγράμματος Καθ.κ.Γεώργιο Σίμο (email:Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε. ).