Γραμματεία

Επισημαίνεται ότι οι δηλώσεις συγγραμμάτων παρατείνονται μέχρι την Πέμπτη 31 Ιανουαρίου 2019, ενώ η διανομή συγγραμμάτων στους φοιτητές θα ολοκληρωθεί την Παρασκευή 8 Φεβρουαρίου 2019.

Υπενθυμίζεται ότι οι φοιτητές υποχρεούνται να προβούν σε δήλωση μαθημάτων στο οικείο τμήμα τους και δικαιούνται να παραλάβουν συγγράμματα μόνο για τα μαθήματα εκείνα τα οποία έχουν συμπεριλάβει κατά το τρέχον εξάμηνο στη δήλωση μαθημάτων τους.

Επισημαίνεται ότι βάσει της ισχύουσας νομοθεσίας, οι φοιτητές που έχουν υπερβεί τα ν+2 έτη σπουδών δεν δικαιούνται δωρεάν διδακτικά συγγράμματα.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΞΕΤΑΣΤΙΚΗΣ ΠΕΡΙΟΔΟΥ ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ – ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ 2019

«Π.Τ.Ν.Δ.Ε»

Ημερομηνία

Διδάσκων/ουσα

Μάθημα

Ώρα

Αίθουσα

Τρίτη 22/1

Κώτσης

Διδακτική της Φυσικής (Διδακτική Φυσικών Επιστημών)

Αμφ.1ου, Αμφ.Ισογ., Αίθ. 5,6

Επιχειρηματικότητα

-------------------

ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ Δ.Π.Μ.Σ.

Το Παιδαγωγικό Τμήμα Νηπιαγωγών ανακοινώνει την προκήρυξη του Διατμηματικού Προγράμματος Μεταπτυχιακών Σπουδών (Δ.Π.Μ.Σ.) με τίτλο: «Επιστήμες του Περιβάλλοντος και Εκπαίδευση για την Αειφορία».

Η χρονική διάρκεια φοίτησης στο Διατμηματικό Πρόγραμμα Μεταπτυχιακών Σπουδών που οδηγεί στη λήψη του Διπλώματος Μεταπτυχιακών Σπουδών (Δ.Μ.Σ.) ορίζεται στα τρία (3) εξάμηνα, στα οποία περιλαμβάνεται και ο χρόνος εκπόνησης και κρίσης της μεταπτυχιακής διπλωματικής εργασίας.

Το Δ.Π.Μ.Σ. απονέμει Μεταπτυχιακό Δίπλωμα Ειδίκευσης (Μ.Δ.Ε.) στις «Επιστήμες του Περιβάλλοντος και Εκπαίδευση για την Αειφορία». Ο τίτλος θα μεταφράζεται στην αγγλική γλώσσα ως Master of Science (ΜSc) in Environmental Sciences and Education for Sustainable Development.

Στο παρόν Δ.Π.Μ.Σ. ΔΕΝ προβλέπονται τέλη φοίτησης.

Δείτε την Προκήρυξη πατώντας ΕΔΩ.

Κατεβάστε την αίτηση πατώντας ΕΔΩ

Η Γαλλική Πρεσβεία στην Ελλάδα - Γαλλικό Ινστιτούτο Ελλάδος ανακοίνωσε το πρόγραμμα υποτροφιών 2019 για νέους μεταδιδακτορικούς ερευνητές.

Ο κανονισμός του προγράμματος υποτροφιών, η προκήρυξη και η ηλεκτρονική φόρμα υποψηφιότητας έχουν αναρτηθεί στην ιστοσελίδα του Γαλλικού Ινστιτούτου Ελλάδος:

Για περισσότερες πληροφορίες, δείτε το συνημμένο αρχείο.

Σας ενημερώνουμε ότι ανακοινώθηκε το 47ο Τακτικό Πρόγραμμα Υποτροφιών για μεταπτυχιακές σπουδές ακαδ. έτους 2019-2020 του Ιδρύματος Μποδοσάκη.

Σας παραπέμπουμε στον σύνδεσμο https://www.bodossaki.gr/protovoulies/ypotrofies/, στον οποίο θα βρείτε την σχετική προκήρυξη, το συνοδευτικό ενημερωτικό σημείωμα αυτής, τις οδηγίες υποβολής της αίτησης καθώς και τις συχνές ερωτήσεις- F.A.Q.

Σας ενημερώνουμε ότι στο σύνδεσμο https://eudoxus.gr//files/Nea_Paratasi_Xeimerinou_2018-19.pdf θα βρείτε το έγγραφο του Υπουργείου Παιδείας σχετικά με τη νέα παράταση της περιόδου διανομής και δηλώσεων συγγραμμάτων για τους φοιτητές.

Επισημαίνεται ότι οι δηλώσεις συγγραμμάτων παρατείνονται μέχρι την "Παρασκευή 18 Ιανουαρίου 2019", ενώ η διανομή συγγραμμάτων στους φοιτητές θα ολοκληρωθεί την "Παρασκευή 01 Φεβρουαρίου 2019".
Στο πλαίσιο αυτό, σας καλούμε να προβείτε σε όλες τις απαραίτητες ενέργειες για την ενημέρωση των φοιτητών.

Για οποιαδήποτε διευκρίνιση μπορείτε πάντα να απευθύνεστε στο Γραφείο Αρωγής του Ευδόξου.

The Summer School in Biomedical Research & Management is a tuition-free educational activity that the WHBA has established on annual basis and takes place in Mani-Laconia and Athens, Greece. This year's course is taking place on May 17-24, 2019.

This activity aims to provide knowledge given by top-notch experts on the most advanced medical and biosciences research areas to two groups of participants:
1. Undergraduate students of medical and biosciences background.
2. Graduate students, post-doctoral researchers and physicians in training (residents and clinical fellows).
In addition, the Summer School in Biomedical Research & Management aims to familiarize the students with “actual life” situations that scientists from Academia or the Pharmaceutical and Biotechnology industry deal with on daily basis. Research broadly related to Cancer, Immunology, Cardiovascular Science, Neuroscience, Novel Technologies, clinical, basic science, bioengineering or biotechnology, and public health problems.
Applications are encouraged for students and postgraduate trainees of all basic biomedical disciplines as well as epidemiological, behavioral and clinical investigations.

Applications: December 20, 2018 - January 20, 2019
More informationwww.whba1990.org

Sincerely,
Konstantinos Drosatos

Konstantinos Drosatos, MSc, PhD, FAHA
Assistant Professor in Pharmacology
Metabolic Biology Laboratory
--------
Lewis Katz School of Medicine at Temple University
Department of Pharmacology
Center for Translational Medicine
Center for Metabolic Disease Research
3500 N. Broad st, MERB-951
Philadelphia, PA 19140, USA
Tel: +1-215-707-1421, Fax: +1-215-707-9890

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
www.drosatos.com
Τρίτη, 18 Δεκεμβρίου 2018 12:36

Εξεταστική Χειμερινού Εξαμήνου 2018-2019

Μπορείτε να δείτε το πρόγραμμα εξέτασης των μαθημάτων στο συνημμένο αρχείο.

Το πρόγραμμα ενδέχεται να τροποποιηθεί. Σε περίπτωση αλλαγών θα αναρτηθεί εκ νέου στις ανακοινώσεις.

Πέμπτη, 13 Δεκεμβρίου 2018 11:49

ΕΝΗΜΕΡΩΤΙΚΗ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ERASMUS (έτους 2019/20)

Για τους φοιτητές των Τμημάτων

- Ιατρικής
- Βιολογικών Εφαρμογών και Τεχνολογιών
- Νοσηλευτικής
- Λογοθεραπείας
- Αγωγής και Φροντίδας στην Πρώιμη παιδική ηλικία

θα διεξαχθεί ενημερωτική συνάντηση Erasmus+ (ακαδ. έτους 2019/20) την Παρασκευή 14 Δεκεμβρίου.

Ο σύνδεσμος της ανακοίνωσης είναι:

Παρακαλούμε δείτε το συνημμένο αρχείο για την ενημέρωσή σας.

ΑΠΟ ΤΗ ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΑ