Γραμματεία

Αποκαταστάθηκε η υπηρεσία των δηλώσεων συγγραμμάτων – ΕΥΔΟΞΟΣ – και μπορείτε να δηλώσετε κανονικά τα συγγράμματά.

Έπειτα από δυσλειτουργία που παρατηρήθηκε στο σύστημα των δηλώσεων συγγραμμάτων ΕΥΔΟΞΟΣ και μέχρι το πέρας των ελέγχων, αποφασίστηκε η διακοπή της υπηρεσίας αυτής.

Θα υπάρξει σχετική ανακοίνωση μόλις λυθεί το πρόβλημα.

Σας καλούμε στην εκδήλωση για τη Βιοηθική και το ρόλο του επιστήμονα, που διοργανώνεται  ύστερα από γενική συνέλευση και με πρωτοβουλία του Διοικητικού Συμβουλίου του Φοιτητικού Συλλόγου του τμήματος ΒΕΤ, την Τρίτη 26 Μαρτίου στις 11.00 στο ισόγειο του νέου κτηρίου.

Η εκδήλωση θα διαρκέσει μία ώρα. Θα μιλήσουν οι:
  •  Κα Γιώτσα Άρτεμις, καθηγήτρια Κοινωνικής Ψυχολογίας, Τμήμα Νηπιαγωγών Πανεπιστημίου Ιωαννίνων και Πρόεδρος της Επιτροπής Ηθικής και Δεοντολογίας του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων
  • Κος Καλέφ-Εζρά Τζων, καθηγητής Ιατρικής Φυσικής, Τμήμα Ιατρικής Πανεπιστημίου Ιωαννίνων και Διευθυντής Εργαστηρίου Ιατρικής Φυσικής ΠΓΝΙ
  • Κος Σταμάτης Χαράλαμπος, καθηγητής Ενζυμικής Βιοτεχνολογίας, Τμήμα Β.Ε.Τ    Πανεπιστημίου Ιωαννίνων

Στην εκδήλωση θα παρευρεθούν επίσης, οι καθηγητές στο Τμήμα Ιατρικής του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων κύριοι Κούκλης Παναγιώτης και Δημολιάτης Ιωάννης, ενώ φοιτητές του δ’ έτους του Β.Ε.Τ., θα παρουσιάσουν κάποια στοιχεία της εργασίας τους με θέμα τη Βιοηθική.

Ελάτε να συζητήσουμε!

ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΦΟΙΤΗΤΩΝ Β.Ε.Τ.

Δείτε το επισυναπτόμενο αρχείο.

Σύμφωνα με το έγγραφο (https://eudoxus.gr//files/Dianomi_Earinou_2018-19.pdf) του Υπουργείου Παιδείας, η "διανομή συγγραμμάτων" για το εαρινό εξάμηνο θα ξεκινήσει την Πέμπτη 21 Μαρτίου 2019 και θα ολοκληρωθεί την Παρασκευή 17 Μαΐου 2019.

Οι "δηλώσεις συγγραμμάτων των φοιτητών" θα ξεκινήσουν την Πέμπτη 21 Μαρτίου 2019 και θα ολοκληρωθούν την Παρασκευή 3 Μαΐου 2019.

Στο πλαίσιο αυτό, σας καλούμε να προβείτε σε όλες τις απαραίτητες ενέργειες για την ενημέρωση των φοιτητών.

Σε περίπτωση που μέσω της εφαρμογής γραμματειών έχετε δηλώσει μεταγενέστερη ημερομηνία έναρξης ή προγενέστερη ημερομηνία λήξης δηλώσεων, θα ισχύσει η ημερομηνία που δηλώσατε.

Υπενθυμίζεται ότι οι φοιτητές υποχρεούνται να προβούν σε δήλωση μαθημάτων στο οικείο τμήμα τους και δικαιούνται να παραλάβουν συγγράμματα μόνο για τα μαθήματα εκείνα τα οποία έχουν συμπεριλάβει κατά το τρέχον εξάμηνο στη δήλωση μαθημάτων τους.

Επισημαίνεται ότι βάσει της ισχύουσας νομοθεσίας, οι φοιτητές που έχουν υπερβεί τα ν+2 έτη σπουδών δεν δικαιούνται δωρεάν διδακτικά συγγράμματα.

Για περαιτέρω διευκρινίσεις ή απορίες μπορείτε πάντα να απευθύνεστε στο Γραφείο Αρωγής Χρηστών του Ευδόξου (http://eudoxus.gr/OnlineReport.aspx).

Συνημμένα θα βρείτε τις προσκλήσεις εκδήλωσης ενδιαφέροντος για τα Προγράμματα  Μεταπτυχιακών Σπουδών του Τμήματος Βιολογίας του Πανεπιστημίου Κρήτης, ακαδ. έτους 2019-2020:

1) Μοριακή Βιολογία-Βιοϊατρική

2) Περιβαλλοντική Βιολογία

3) Πρωτεϊνική Βιοτεχνολογία

4) Μοριακή & Εφαρμοσμένη Βιολογία Φυτών-Πράσινη Βιοτεχνολογία

Οι συνεντεύξεις των Μεταπτυχιακών Προγραμμάτων θα πραγματοποιηθούν στις ημερομηνίες που αναγράφονται παρακάτω:

Δ-ΠΜΣ Μοριακή Βιολογία-Βιοϊατρική :

·        Δευτέρα 20 Μαΐου 2019 (προσωπικές συνεντεύξεις)  και

·        Τρίτη 21 Μαΐου 2019 (συνεντεύξεις σε 11μελή επιτροπή)

Δ- ΠΜΣ Περιβαλλοντική Βιολογία-Διαχείριση Χερσαίων & Θαλάσσιων Βιολογικών Πόρων:

·        Τρίτη 21 Μαΐου 2019 (προσωπικές συνεντεύξεις)  και

·        Τετάρτη 22 Μαΐου 2019 (συνεντεύξεις στην επιτροπή αξιολόγησης του ΠΜΣ)

Δ-ΠΜΣ Πρωτεϊνική Βιοτεχνολογία:

·        Τετάρτη 22 Μαΐου 2019 (προσωπικές συνεντεύξεις)  και

·        Πέμπτη 23 Μαΐου 2019 (συνεντεύξεις σε 8μελή επιτροπή)

ΠΜΣ Μοριακή & Εφαρμοσμένη Βιολογία Φυτών- Πράσινη Βιοτεχνολογία:

·        Πέμπτη 23 Μαΐου 2019 (προσωπικές συνεντεύξεις)

·        Παρασκευή 24 Μαΐου 2019 (συνεντεύξεις στην ολομέλεια του ΠΜΣ)

Το αναλυτικό πρόγραμμα θα σταλεί στα e-mail των υποψηφίων από τη γραμματεία των ΠΜΣ.

Ο ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ ΓΕΩΡΓΙΚΟΣ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΣ - ΔΗΜΗΤΡΑ/Ινστιτούτο Αλιευτικής Έρευνας εκδηλώνει ενδιαφέρον για την υποβολή πρότασης προς σύναψη δύο (2) συμβάσεων μίσθωσης έργου ιδιωτικού δικαίου, με φυσικά πρόσωπα, για τις ανάγκες υλοποίησης του Έργου με τίτλο «Επέκταση εμπορικής διάρκειας ζωής του νωπού γαύρου σε πάγο με χρήση μικρο-νανο-φυσαλίδων όζοντος» που χρηματοδοτείται από Επιχειρησιακό Πρόγραμμα Αλιείας και Θάλασσας 2014-2020 (ΑΔΑ: ΩΜΠΨΟΞ3Μ-ΡΦ8).

Συγκεκριμένα πρόκειται για:

1.     Μία θέση για κάτοχο διδακτορικού διπλώματος Σχολής/Τμήματος/Τομέα Γεωπονίας, Κτηνιατρικής, Βιολογίας, Βιοχημείας, Χημείας, Τεχνολογίας Τροφίμων, ή Χημικών Μηχανικών της ημεδαπής ή ισότιμου και αναγνωρισμένου τίτλου ιδρύματος της αλλοδαπής με απαραίτητη εμπειρία σε μεθόδους χρωματογραφίας (υγρής και αέριας) και μικροβιολογικών αναλύσεων. Επιθυμητή είναι ηεμπειρία στη χρήση/εφαρμογές του όζοντος σε βιολογικές διαδικασίες όπως και η εμπειρία στην αυτόνομη διεκδίκηση, εκτέλεση και διαχείριση ερευνητικών έργων.

2.     Μία θέση για κάτοχο μεταπτυχιακού τίτλου σπουδών (MSc ή PhD)Σχολής/Τμήματος/Τομέα Γεωπονίας, Κτηνιατρικής, Βιολογίας, Βιοχημείας, Χημείας, Τεχνολογίας Τροφίμων, ή Χημικών Μηχανικών της ημεδαπής ή ισότιμου και αναγνωρισμένου τίτλου ιδρύματος της αλλοδαπής με απαραίτητη εμπειρία στη βιοχημεία πρωτεϊνών και σε μικροβιολογικές αναλύσεις με κλασικές ή και μοριακές μεθόδους. Επιθυμητή είναι η εμπειρία σε αναλύσεις πρωτεώματος και ειδικότερα στη μεθοδολογία 2D-DIGE.

Πληροφορίες σχετικά με τους όρους της προκήρυξης και το υπόδειγμα υποβολής πρότασης είναι διαθέσιμα στην ιστοσελίδα του Ινστιτούτου Αλιευτικής Έρευνας (www.inale.gr) όπως και σε αυτήν του ΕΛΓΟ-ΔΗΜΗΤΡΑ (www.elgo.gr).

Δευτέρα, 18 Μαρτίου 2019 10:29

3rd Volos Summer School_ Human Genetics

Παρακαλούμε δείτε την επισυναπτόμενη ανακοίνωση για την ενημέρωσή σας.