Παρασκευή, 06 Σεπτεμβρίου 2019 12:36

International Max Planck Research School for Molecular Life Sciences

Προστέθηκε από την

Μεταπτυχιακά. Μου το έστειλαν και σας το προωθώ.

Dear Prof. Psarropoulou,

Please find enclosed the announcement for PhD student positions at the IMPRS for Molecular Life Sciences in Munich, Germany.

We kindly ask you to communicate this announcement to potentially interested students or to display the poster (see links below) at the departmental bulletin board.

The International Max Planck Research School for Molecular Life Sciences (IMPRS-LS) is a PhD program that brings together two renowned Munich based Max Planck Institutes (MPI of Biochemistry and MPI of Neurobiology) as well as two leading German universities, the LMU and TUM, to deliver first class doctoral training for the world‘s most promising young scientists.

Our students enjoy world class research facilities, dedicated training workshops and supervision from faculty members who are leaders in their respective fields. Combined with a focus on early independence in research, our PhD program ensures those aiming for a successful career in science have the very best starting platform.

More than 60 distinguished group leaders actively participate in the PhD program and offer challenging and cutting-edge PhD projects in the following areas:

• Biophysics & Bio-imaging
  • Computational & Systems Biology
  • Gene Regulation & DNA Biology
  • Circuit Neuroscience & Neurodegeneration
  • Protein Structure & Protein Folding
  • Signalling & Immunology

We invite talented, creative and enthusiastic students with a commitment to basic science to apply before November 15, 2019.

All students accepted to the program will receive a generous PhD fellowship including social benefits and travel support.

Further information and application details are available at: www.imprs-ls.de

Additional links:

Poster General    https://imprs-ls.opencampus.net/sites/default/files/Website/38760_804597177.pdf ;

Poster Neuroscience    https://imprs-ls.opencampus.net/sites/default/files/Website/38761_1030881315.pdf

Please feel free to contact me at any time in case you have further questions,

Best regards,

Hans-Joerg Schaeffer

__________________________________

Hans-Joerg Schaeffer, PhD

IMPRS-LS | MPI of Biochemistry

Program Coordination

Am Klopferspitz 18

82152 Martinsried, Germany

phone: +49 89 8578-2281

email: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.