Δευτέρα, 12 Φεβρουαρίου 2018 11:06

13th EWDA Conference

Προστέθηκε από τον

Dear Colleagues,
I am pleased to announce that the 13th European Wildlife Disease Association Conference (EWDA 2018) is going to be held on August 27-31, 2018 in Larissa, Thessaly, Greece and will be hosted by the University of Thessaly.

The Conference’s theme is “Wildlife health and conservation: expectations in a challenging era” and it aims to bring together leading experts in the fields of wildlife health, disease and conservation management, to discuss recent research advancements as well as explore future expectations.

We invite abstract submissions from any area or discipline relevant to wildlife health and conservation, while submission of work responding to the conference thematic areas is particularly encouraged.

You can find the “Call for abstracts and abstract submission guidelines” at the abstract submission page, and keep in mind that abstract submission as well as Registration is now open! Please visit our website https://ewda2018.vet.uth.gr/

We are looking forward to receive your abstracts and see you in the Conference.

We would be more than grateful if you circulated the call and we apologize if you receive this e-mail more than once due to the use of mass e-mailing lists.

Thank you for your interest in our Conference.

Kind regards,

Charalambos Billinis